Jdi na obsah Jdi na menu
 


Market Garden

17. 8. 2008

Operace Market Garden je největší výsadkovou akcí během této války. Pod vedením polního maršála Bernarda Mongomeriho se jí účastníme ještě s 82. divizí a 1. britskou výsadkovou. Operace má za úkol otevřít přístav Antverpy, zásobovat tak spojenecké armády a uspíšit konec války.

1000 - Proběhl seskok poblíž Eindhovenu, který se obešel beze ztrát. Byli jsme vysazeni na budoucí přistávací zóně pro britské kluzáky posetou kůly "rommelova chřestu" Tyto ženijní překážky je potřeba odstranit z pole. Sgt. Cortez a cpl. Baker odpalují nálože u kůlů kryti cpl. Jacksonem, pvt. Garnettem, pvt Harnettem a pvt. Demasim.Obrazek

1030 - Po odstranění překážek v zóně přistávají první kluzáky a připojují se i další vojáci 101. a 82. výsadkové divize. Společně musíme vyčistit přistávací zónu od němců a zničit dělostřelecké postavení. Dělo je obklopeno zákopy plnými němců a důmyslným umístěním kulometných hnízt. První útoky na obranné postavení byly vedeny po levém křídle bojové zóny. Útoky se začali měnit v zákopovou válku. Obsadili jsme první zákopy a odtud útočili. Pak zaútočili oni na nás, my na ně a aby se skore vyrovnalo, znovu oni na nás a vytlačili nás zpět k výsadové zóně. S velkými ztrátami jsme se stáhli a zkoušeli zaútočit z pravé strany. Díky otevření výsadkové zóny jsme stále doplňovali počty a nahrazovali padlé. S velkýma ztrátama jsme dobyli první zákopy a už je nepustili. Odtud jsme vedli útoky na hlavní bunkr a dělostřeleckou pozici. Teď už němci kladli kvůli těžkým ztrátám na jejich straně slabý odpor, který byl brzi potlačen.

1315 - Dostáváme se k dalšímu úkolu operace. Musíme zajistit most přes řeku poblíž seskokové zóny.

1400 - Zajišťujeme most a budujeme provizorní obranná postavení. Němci se k mostu mohou dostat po dvou silnicích. Obě tyto cesty byly obsazeny a hlídány. Kvůli vytrvalému a studenému podzimnímu dešti je mužstvo z části demoralizováno. Jiní se mezi sebou baví, kouří nebo se snaží schovat před deštěm.

1430 - sgt. Cortez a cpl. Jackson zahlédli první němce přesunující se po hlavní trase k mostu. Naše skupina pod vedením sgt. Corteze se vydává po druhé trase se snahou zaskočit němce v jejich týlu.Obrazek

1440 - Němci se rozdělili do dvou skupit a skupina, kterou jsme neviděli si myslela totéž co my. Setkali jsme se s nimy ve stromoví podél louky, po které jsme přišli k mostu. Došlo ke střetu z kterého vyvázli cpl. Jackson a sgt Cortez. Ti se pak snažili dostat zpět ke svým jednotkám, které se už ale z oblasti mostu stahovali. Němcům se podařilo zajistit cestu k mostu poté obsadit celý most.

1500 - Úkol nesplněn. Jsme staženi zpět na původní pozice poblíž výsadkové zóny
 

 

Náhledy fotografií ze složky Market Garden